top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraSvoboda & partneři

Víte, co je to chytrá domácnost?

Velmi řešeným tématem je v poslední době tzv. chytrá domácnost neboli smart home. Víte, co se pod tímhle označením skrývá? Cílem inteligentního domova je zvýšit pohodlí majitelů, zaručit co nejvyšší bezpečí, snížit náklady na provoz a pomoci zvýšit hodnotu nemovitosti. Níže naleznete odpovědi na základní otázky, které vám tuto problematiku alespoň trochu přiblíží.Co je to vlastně chytrá domácnost?

Chytrá domácnost dokáže zajistit to, že s příchodem domů budete mít například už připravenou horkou kávu. Nebo pokud nestíháte přijít včas z práce, abyste upekli maso k večeři, stačí připravit pekáč do trouby a pak přes aplikaci troubu jen zapnout odkudkoliv. Nejčastěji využívaným přístrojem chytré domácnosti je kamerový systém, který napojíte na svůj smartphone a můžete dům zkontrolovat kdykoliv, odkudkoliv ze světa. Dále venkovní rolety nebo také termostaty, a to z toho důvodu, že se vždy můžete vrátit do vyhřátého domova, aniž byste museli mít zapnuté topení po celou dobu, co nejste doma. Žárovky, které se zdají být zbytečností vám zintenzivní zážitek z vaší oblíbené hudby, filmu nebo hry.


Inteligentní domácnost si dokáže řídit činnosti jednotlivých domácích spotřebičů v podstatě sama, bez vašeho většího zásahu, což vám umožňuje nad spotřebiči větší kontrolu než kdykoli předtím. K tomu, aby všechno bez problému fungovalo, je potřeba, aby vše bylo připojeno nejčastěji pomocí WiFi, ačkoliv můžete využít i připojení skrz rádiové protokoly, jako například Z-Wave nebo ZigBee.


Centrální řídící jednotka se stará o zahájení činnosti a následnou kontrolu všech probíhajících procesů, o nichž má perfektní přehled. Inteligentní domácnost lze nastavit jako automat, což je založeno na rozvrhu, pohybu, teplotě atd., na dálkové ovládání nebo pomocí hlasu skrze Alexu, Google Home nebo Siri.


K čemu je chytrá domácnost?

Technologie Smart Home je na obrovském vzestupu. S jejím rychlým růstem se mnoho lidí zajímá, zda je skutečně nutné připojit k internetu i obyčejné domácí spotřebiče, jako jsou žárovky. Ovšem představte si život před několika lety, kdy ještě nebyly chytré televizory. Pokud jste chtěli sledovat YouTube, Netflix a podobné, museli jste neustále hledat a rozmotávat kabel HDMI a připojit notebook nebo telefon k televizi. Avšak nyní je to mnohonásobně pohodlnější, protože všechny aplikace máte přímo v televizi. Stejně tak, jako jsou pro nás dnes chytré mobilní telefony a televize samozřejmostí, za několik let bude i inteligentní domácí technologie. I přesto, že vstupní investice je poměrně vysoká, vám chytrá domácnost ušetří peníze.


Co vše může být součástí smart home?

Součástí chytré domácnosti mohou být veškeré domácí přístroje, jako pračka, trouba, kávovar či robotický vysavač. Dále můžete propojit také osvětlení, termostaty ovládající topná tělesa, alarm, kamery, televize, zásuvky a spoustu dalších věcí. Jednoduše můžete dálkově ovládat snad cokoliv, a to jen pomocí smartphonu.


K tomu, aby se váš domov proměnil na "inteligentní", není potřeba žádných objemných zařízení. Postačí nainstalovat doma na jakékoliv místo malý rozbočovač, který zajistí propojení všech přístrojů. Následně si stáhnout pár aplikací do telefonu, díky nimž navážete spojení se spotřebiči. Ale než začnete nakupovat inteligentní spotřebiče, poraďte se s odborníkem, který vám dokáže vytvořit i plán, protože ne všechny spotřebiče jsou vzájemně kompatibilní.


Pokud vás zajímá více informací o chytrém bydlení, každý měsíc vychází elektronický magazín Chytrý dům, kde získáte přehled o veškerých novinkách z této oblasti.8 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page