top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraSvoboda & partneři

Průvodce pojištěním: jaké chyby nedělat při sjednávání pojištění majetku

Při sjednávání pojištění majetku se může vyskytnout mnoho neznámých. Níže se společně podíváme na aspekty, které by neměly být přehlíženy a vysvětlíme si, proč se nevyplatí při výběru nabídky pojišťoven nechat rozhodnout výši pojistného.Pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti není totéž

Na úvod bychom se měli seznámit se slovníkem pojišťoven. Jak pojištění nemovitosti, tak i domácnosti spadají do majetkového pojištění, je mezi nimi ale podstatný rozdíl. Zjednodušeně řečeno: Otočíte-li dům vzhůru nohama, vysype se z něho domácnost - nábytek, elektronika, oblečení, dekorativní předměty, sportovní vybavení atd. To, co v domě zůstane, je stavba - okna, podlahy, radiátory, klimatizace atd. Stejná pomůcka platí i pro bytové jednotky. Pokud si chceme pojistit náš domov správně, sjednané pojištění by mělo zahrnovat obě tyto části majetkového pojištění.


Zatímco pojištění nemovitosti je vázáno na konkrétní adresu, do domácnosti spadají i věci uložené mimo adresu nemovitosti, tzv. věci uložené na místě k tomu určeném - sportovní potřeby ve sklepě, kolo v kolárně, sekačka v garáži, kabát v čekárně u lékaře.


Správné nastavení pojistné částky

Základním pilířem majetkového pojištění je správně nastavená pojistná částka jak nemovitosti, tak i domácnosti. Pojistná částka by měla být dostatečně vysoká, abychom za ní mohli pořídit danou věc novou. U pojistné částky stavby se můžeme řídit kupní cenou, za kterou jsme ji pořídili. Pokud jsme stavbu v době od sjednání pojištění rekonstruovali nebo jiným způsobem navyšovali její hodnotu, i to je třeba brát v potaz při stanovení pojistné částky.


V případě stanovení hodnoty domácnosti bychom se měli řídit výše zmíněnou pomůckou a započítat sem veškeré věci, které se stavbou nejsou pevně spojeny (mimo kuchyňskou linku a vanu, ev. sprchový kout). Kdybychom během rozsáhlého požáru přišli o veškerý obsah nemovitosti, co bychom chtěli mít od pojišťovny uhrazeno? Všechno. Proto myslete kromě nábytku i na elektroniku, oblečení, módní doplňky nebo předměty umělecké hodnoty.


Plnění vaše pojišťovna v časových nebo nových cenách?

I mezi těmito pojmy je rozdíl zcela zásadní. Cena časová pracuje při plnění s cenou majetku, která platila bezprostředně před vznikem pojistné události. Taková cena podléhá tzv. amortizaci - míře znehodnocení v čase. Zatímco nová cena je chápána jako cena, za kterou se dá v daném čase a místě zakoupit stejnou věc ve stejném nebo zcela novém stavu.Informujte se o druhu cenového plnění i u vaší vybrané pojišťovny ještě před podpisem smlouvy.


Nechte si vysvětlit pojistná rizika

Ne vždy si dokážeme představit možná rizika v živých barvách. Proto se s nimi pečlivě seznamme a nepodceňujme je. Zjistěme si, v jakém případě nám pojištění kryje únik vody. Škody způsobené vodním živlem nejsou zdaleka jen povodně, ale můžou vzniknout z dlouhotrvajících dešťů, v čase tání sněhu anebo vystoupením vody z odpadního potrubí.


Nepodceňujte stáří smluv

Pokud už pojištění majetku sjednané máte, najděte si čas a projděte si vaše pojistné smlouvy. Zaměřte se na datum jejich sjednání, a především pojistné částky. Neproběhla u vás rekonstrukce, která by cenu nemovitosti navýšila? Neinstalovali jste v poslední době například solární panely nebo nepořizovali nový kotel? Pokud ano, kontaktujte vaši pojišťovnu a pojistnou částku navyšte. V opačném případě vám hrozí podpojištění, tedy v případě pojistné události vám pojistka nepokryje všechny škody. Obecně se doporučuje aktualizaci smluv provádět každé tři až čtyři roky. Kdy jste je kontrolovali naposledy Vy?

61 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page