top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraSvoboda & partneři

5 tipů jak se vypořádat s malým bytem


Ani v bytě, který je velký jen několik desítek metrů čtverečních se nemusíte cítit stísněně. Chce to ovšem více přemýšlet nad tím, jak si ho zařídíte a uspořádáte. Přinášíme vám 5 tipů a triků, které by vám se zútulněním měly pomoci.

  • Pryč s příčkami a kouzlo zrcadel.

Je-li mezi kuchyňským koutem a obývacím pokojem příčka, pryč s ní! Můžete ji zbourat a získat tím otevřený prostor, v němž pomocí mobilních stěn vytvoříme jednotlivé místnosti. Příčku lze nahradit také barovým pultem, který vám zároveň poslouží jako jídelní stůl, anebo postavit příčku z čirého skla. Vizuálně tím zdvojnásobíte velikost místností. Pokud nechcete nic bourat, opticky dokáže zvětšit prostor i velké zrcadlo přes celou stěnu. V případě optického zvětšení koupelny platí pravidlo čím menší koupelna, tím větší zrcadlo.

  • Maximálně využijte stěny.

Co chybí na podlahové ploše, nažeňte alespoň částečně na stěnách. Chytře rozmístěné police dokáží vytvořit i v malém bytě dostatek úložného prostoru.

  • Využijte výšku stropu.

Jestliže máte vysoké stropy, nebojte se je využít. Rádi byste měli velkou postel, ale do bytu se vám prostě nevejde? Jedna možnost je patrová postel a druhá je postavit si buňku (patro) na spaní a udělat si z garsonky částečný mezonet.

  • Zainvestujte do mobilního a multifunkčního nábytku.

Ideální jsou kusy nábytku, které zastanou více funkcí najednou. Může to být například křeslo rozložitelné na postel. Dále také skříň, která z jedné strany poskytne úložný prostor a z druhé poslouží jako pracovní plocha. Další kus, který vám ušetří místo je rozkládací mobilní stolek, který lze využít jako jídelní, odkládací či pracovní. U takových stolků můžeme zvětšit nejen pracovní plochu, ale pomocí mechanismu změnit i výšku. Mobilní nábytek vám usnadní bydlení v tom, že ho můžete kdykoliv přesunout, kam potřebujete. Inspirovat se můžete třeba na vyhledávači nábytku a dekorací Biano, kde si sami zaškrtnete veškeré funkce daného nábytku, ať už se bude jednat o rozkládací pohovky s úložným prostorem, nebo polohovatelný stolek.

  • Důkladně si rozmyslete, co v bytě potřebujete.

V první řadě se rozhodněte, co v bytě doopravdy musí být. Například u stolu nemusíte mít za každou cenu čtyři židle, když většinu času využíváte maximálně dvě a těm pár návštěvám, které se u vás přes rok zastaví, můžete přinést židle ze sklepa, balkonu nebo vytáhnete skládací židle z pod postele. Sezónní oblečení nemusí mít ve skříni celoročně své místo. V období, kdy ho nenosíte, může být uskladněno v krabici například ve sklepě. Také nemusíte stále schraňovat věci, oblečení a boty, které si pouze myslíte, že využijete. Budete se divit, jak málo úložného prostoru budete nakonec potřebovat.


Byt by měl být místem nejen na spánek, ale také prostorem, který vás nabije energií. Nenechte se zastrašit malometrážními byty, protože i z 18 m2 se dá vykouzlit inspirativní prostředí, kam se budete rádi vracet unaveni z práce.


Inspirujte se ve fotogalerii níže.


Zdroj fotografií: Pinterest.


48 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page