top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraSvoboda & partneři

Český hypoteční trh stále zlevňuje.

Český hypoteční trh stále zlevňuje, podle expertů by se úrokové sazby neměly výrazně měnit do konce roku 2019.Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla během června z únorových 2,99 % na 2,76 %. Zájem o hypotéky však neustále mírně klesá. Česká národní banka na svém posledním zasedání úrokové sazby nezměnila, prostor pro další zlevňování tu tedy je. Banky se nyní přetahují o klienty a snaží se tak zvýšit poptávku po úvěrech na bydlení speciálními nabídkami.


Se zajímavou novinkou přišla Hypoteční banka, která se službou 'Pohodové splátky' dává klientům možnost měnit výši měsíčních splátek u hypotečních úvěrů. V případě mimořádných životních situací jako např. plánovaná mateřská dovolená, si klient po 6 měsících bezproblémového splácení může snížit aktuální měsíční splátku až o 30 %. Tuto službu lze využít i opakovaně. Snížením splátky dojde k prodloužení splatnosti úvěru. Pokud ji bude klient chtít opět zkrátit, výše splátky může být opětovně navýšená na původní hodnotu.

Vývoj výše úrokových sazeb od počátku roku 2018 do současnosti zobrazuje následující graf od Hypoindex.cz


"Pokud jde o dlouhodobé sazby u hypoték, myslím, že na konci roku se nebudou příliš lišit od těch aktuálních," říká v rozhovoru pro MF DNES šéf Hypoteční banky Jiří Feix.

Za letošních prvních šest měsíců bylo sjednáno nad 37 tisíc hypotečních úvěrů celkem za 84 miliard korun. V porovnání s loňským rokem touto dobou bylo sjednáno více než 49 000 hypoték s objemem nad 100 miliard korun.


Proč vlastně hypoteční trh zaznamenal pokles poptávky?

Důvodem jsou regulace z loňského roku zpřísňující podmínky pro poskytnutí úvěru. Druhým signifikantním důvodem je pokles zájmu Čechů o hypoteční úvěr na bydlení. Stále rostoucí ceny nemovitostí v České republice, především bytového bydlení, nezadržitelně rostou a podle statistického úřadu EU, Eurostatu, jsou druhé nejrychleji rostoucí v rámci Evropské unie. Z toho důvodu na požadovanou výši hypotéky žadatelé často nedosáhnou.


Pro řadu domácností tak zůstává vlastní bydlení jen snem. Obtížně dostupné bydlení představuje v rostoucí míře sociální problém, jenž zatěžuje zejména mladé rodiny s dětmi, dlouhodobě tedy může ovlivnit sociální aspekty Čechů.


Aktuálně je získání hypotečního úvěru náročnější než dříve, ale i přesto věříme, že se řešení vždy najde. Pokud také zvažujete sjednání úvěru, rádi Vám poskytneme bezplatnou konzultaci.

27 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page